Netcongestie oplossing distributiecentrum

Zo kon een distributiecentrum met 50 kW gecontracteerd vermogen toch open…

Hoe zorg je dat een nieuw distributiecentrum toch open kan, terwijl de netbeheerder maar een aansluiting van 50 kW / 80 ampère beschikbaar stelt? Leertouwer ontwikkelde samen met partners een slimme energieoplossing.

Het nieuwe distributiecentrum ligt bij Lelystad. Of eigenlijk: de nieuwe distributiecentra. Want het gaat om twee grote warehouses met een oppervlakte van ieder 37.000 m². Door netcongestie kon de ontwikkelaar van het logistieke vastgoed slechts een beperkt gecontracteerd vermogen voor deze nieuwe locaties krijgen.

distributiecentrum

Snelle realisatie

Leertouwer ontwierp en realiseerde samen met PV-Projecten en ABATO Motoren in drie maanden tijd een oplossing voor het beperkte gecontracteerde vermogen. Met die oplossing kan het distributiecentrum bijna onafhankelijk van het energienet draaien en worden gebruikers niet geremd in hun bedrijfsvoering.

pv-projecten abato motoren logo's

Zonnepanelen en energieopslag

Back-up met (bio)dieselgeneratoren

De basis van die oplossing? Die ligt op het dak van het distributiecentrum. Op de ene hal liggen 1.660 zonnepanelen, op de andere 1.550. Die zijn gekoppeld aan vier energieopslagsystemen, ieder met een capaciteit van 515 kWh en een hoog laad- en ontlaadvermogen van 200 kVA.

“Het gebouw is opgedeeld in vier segmenten, die apart verhuurd worden. Ieder segment heeft een eigen onderverdeler en meterkast, waardoor per unit inzichtelijk is wat er wordt opgewekt en verbruikt. Ondertussen wordt het gecontracteerd vermogen wel gedeeld”, vertelt Thom Stelwagen, directeur van PV-Projecten.

Schijnt de zon niet én zijn ook de batterijen in de energieopslagsystemen bijna leeg? Dan springen de (bio)dieselgeneratoren van ABATO Motoren bij. ABATO Motoren voorzag voor Leertouwer al meerdere telecom-, data- en distributiecentra van noodstroomvoorzieningen, oplopend tot een vermogen van maar liefst 2MVA.

“Bijzonder aan deze generatorsets in Lelystad is dat ze voldoen aan het Activiteitenbesluit. Ze zijn afgesteld om steeds op hetzelfde vermogenspunt te draaien, waarop het brandstofverbruik per kWh het laagst is. Het is toegestaan om het net te ondersteunen met een generatorset, maar dan moet deze wel aan strenge SCIOS Scope-6 emissie-eisen voldoen. Dit betekent in de praktijk dat een ureum tank moet worden voorzien met een inhoud van ongeveer vijf procent van de brandstofopslag”, legt Daan Preijde, general manager van ABATO Motoren uit.

Op afstand ‘afknijpen’, monitoren en beheren

Helaas mag het dc van de netbeheerder geen energie terugleveren wanneer de energieopslagsystemen vol zitten. Leertouwer lost dat op door de omvormers van de zonnepanelen aan te sturen vanuit het energiemanagementsysteem (EMS). Hierdoor is het mogelijk om de panelen te ‘knijpen’ in plaats van volledig af te schakelen. Dankzij verschillende 4G-modules kan Leertouwer het complete energiesysteem op afstand monitoren en beheren. Ook krijgt de brandstofleverancier voor de generatoren automatisch een alert wanneer het brandstofniveau in de opslagtanks onder een bepaald niveau komt.

ems

Samenwerking als sleutel tot succes

Wat deze case laat zien? Dat elke locatie anders is en je met maatwerk en samenwerking tot het beste resultaat kan komen. Stelwagen: “We werken als PV-Projecten vaak en prettig samen met Leertouwer, waarbij we een verschil maken door al in een vroeg stadium met elkaar na te denken over hoe de opgewekte en opgeslagen energie gebruikt wordt door opdrachtgevers. Met modellen en simulaties kijken we welke capaciteit er écht nodig is en helpen we bedrijven om aan de ene kant toekomstbestendige keuzes te maken en tegelijkertijd niet meer te investeren dan nodig is.”

Ook ABATO Motoren en Leertouwer weten elkaar goed en vlot te vinden, geeft Preijde aan. “We werken al jaren soepel met elkaar samen. Doordat wij de generatorsets en de besturingen eromheen zelf ontwerpen en bouwen, kunnen we gericht inspelen op specifieke klantwensen. Onze sets draaien inmiddels al vele uren en we zijn er trots op dat de operatie gewoon door kan gaan en de installatie daarmee de verwachtingen waarmaakt.”

Snelle realisatie van de beste oplossing. Daar gaan we voor! Neem contact op en we denken vanuit onze expertise mee.

robert-smit-accounmanager-utiliteit

Robert Smit

Accountmanager Utiliteit